Ubezpieczenie paczek kurierskich

Nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia bez Internetu i zakupów w sklepach internetowych. Dlatego coraz popularniejsze są usługi kurierów. Zakupione towary chcemy mieć w domu, jak najszybciej i to w nienaruszonym stanie. Co raz częściej także, sami wysyłamy przesyłki. Po prostu pakujemy wygodną paczkę kurierską i sprawa załatwiona. Ale czy przesyłki kurierskie są faktycznie bezpieczne i pewne? Zgodnie z dostępnymi danymi co roku w Europie giną lub zostają zniszczone ładunki o łącznej wartości około ośmiu miliardów euro. Jeśli więc obawiamy się o swoje przesyłki, musimy się dowiedzieć, czy są one ubezpieczone, lub czy jest możliwe dodatkowe ich ubezpieczenie.

Jak ubezpiecza się przesyłki?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przewoźnicy odpowiadają za przesyłkę od momentu jej odebrania, do dostarczenia. Mają również obowiązek ubezpieczyć przewożone ładunki. Prawie każda firma ma określoną kwotę, do której odpowiada za przesyłkę (można sprawdzić to w regulaminie) niezależnie, czy wykupimy ubezpieczenie. Zatem w cenie przesyłki wliczone jest standardowe ubezpieczenie. Warunki ubezpieczenia przesyłek są bardzo różne i uzależnione są od umów zawartych z ubezpieczycielami. Najwyższa kwota darmowego ubezpieczenia to 5000 zł, natomiast maksymalna wysokość ubezpieczenia to kwota 100 000 zł. Przed wysłaniem paczki kurierskiej warto sprawdzić w regulaminie firmy kurierskiej, jaka jest wysokość tego ubezpieczenia i kiedy może zostać wypłacone ewentualne odszkodowanie. Oprócz tego, można jeszcze skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia przesyłki. Kwota opłaty zależy od zadeklarowanej przez nas wartości towaru. Wartość tę podaje się w liście przewozowym. W polu opisu zawartości wpisuje się informacje dotyczące zawartości, zwłaszcza jeśli ładunek jest cenny lub delikatny.

Przed czym chroni ubezpieczenia?

Ubezpieczenie paczki kurierskiej chroni nas na wypadek jej utraty, uszkodzenia lub ubytku w przesyłce. Niektóre firmy kurierskie oferują ubezpieczenie od wszelkiego ryzyka, o bardzo szerokim zakresie, chroniące przed działaniem różnych czynników zewnętrznych (kradzież, ogień itp.). Ceny i opcje znaleźć możemy w regulaminach firm przewozowych.

Ceny dodatkowego ubezpieczenia są zróżnicowane, jednak jego koszt nie jest zbyt wysoki, w stosunku do całkowitego kosztu doręczenia przesyłki. Jeśli chcemy dodatkowo paczkę zabezpieczyć, lub jeśli zawartość przesyłki ma dużą wartość, lepiej dopłacić kilka złotych, by w razie nieprzewidzianych zdarzeń, odzyskać chociaż równowartość straconego towaru. Możliwe jednak, że w przypadku dochodzenia roszczeń zostaniemy poproszeni o przedstawienie potwierdzenia wartości szkody. Można wówczas przedstawić fakturę lub paragon kupna.

Na koniec przypomnieć warto, że ubezpieczenie paczki kurierskiej nie zwalnia nas z obowiązku odpowiedniego jej opakowania. Sami też możemy zabezpieczyć zawartość przesyłek przed zniszczeniem.

 

Petrys

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *