TOP 10 kierunków studiów wybieranych w 2017 roku

Wraz z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym, pojawiają się pytana: co studiować, by w przyszłości mieć dobry zawód i bezproblemowe życie. Warto poznać najbardziej rozchwytywane kierunki, które cieszyły się popularnością w roku 2017. 

Dla przykładu najpopularniejsze kierunki studiów we Wrocławiu to medycyna, prawo, ekonomia, lingwistyka stosowana, filologii angielska, psychologia, automatyka i robotyka, informatyka, biotechnologia i budownictwo.

Medycyna i kierunki medyczne

Od wielu lat zawód lekarza uchodzi za bardzo prestiżowy. Jest to jednocześnie jeden z najtrudniejszych kierunków, ponieważ wymaga wiedzy z wielu dyscyplin. Jak się okazuje, żadna uczelnia medyczna nie była zmuszona do przeprowadzenia powtórnego naboru, a wielu kandydatów na studia medyczne odeszło od list rekrutacyjnych z kwitkiem. Również popularne są kierunki medyczne: pielęgniarstwo, fizykoterapia, analiza medyczna oraz farmacja.

Prawo

Tak jak w przypadku studiów medycznych, chętnych do tego, by zostać prawnikiem, nie brakuje. Od wielu lat studia prawnicze cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem – najczęstszą motywacją do podjęcia studiów z zakresu prawa są obiecujące zarobki w czasie prywatnej praktyki. Adeptów prawa nie odstrasza duża liczba egzaminów i ogromna konkurencja na tym polu.

Ekonomia

Do grupy kierunków, które od wielu lat są oblegane przez studentów, zalicza się także ekonomia. Jej popularność wynika z faktu, że studia na tym kierunku przygotowują do wielu zawodów. Mogą zajmować stanowiska menadżerskie, ale po dodatkowych kursach, mogą również odpowiadać za finanse przedsiębiorstwa. Najzdolniejsi absolwenci mogą znaleźć również zatrudnienie w placówkach o międzynarodowym prestiżu.

Lingwistyka stosowana

Ta obcobrzmiąca nazwa studiów wiąże się z nauką różnych języków obcych. Studia opierają się na nauce dwóch lub trzech języków obcych i dają wszechstronny warsztat. Osoby po tym kierunku studiów mogą znaleźć zatrudnienie w placówkach o szczeblu międzynarodowym, a zawód lingwisty wiąże się z dużym prestiżem.

Filologia angielska

W czasie tych studiów studenci opanowują do perfekcji jeden język – angielski. To praktyczne narzędzie umożliwiające znalezienie dobrej pracy. Perfekcyjna znajomość języka angielskiego pozwala znaleźć zatrudnienie w niemal każdym zawodzie: od sekretarki, przez nauczyciela, aż po tłumacza. Znajomość języka angielskiego na dzisiejszym rynku pracy do przecież podstawa.

Psychologia

Jest to ciekawy wybór, ponieważ studenci decydując się na ten kierunek, pragną przyjrzeć się bliżej psychice człowieka i poznać jego zachowania. Najczęściej osoby po psychologii znajdują zatrudnienie w placówkach państwowych, ale ich umiejętności są coraz chętniej wykorzystywane również przez pracodawców w czasie prowadzenia naboru na wolne stanowiska pracy. Mówić też możemy o psychologii sprzedaży, zatem kierunek ten znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie trzeba wpływać na człowieka.

Automatyka i robotyka

Są to studia dedykowane osobom o ścisłym umyśle. Najciekawsze jest to, że osoby po tym kierunku zawsze znajdują zatrudnienie i to za dobre pieniądze. Absolwenci automatyki i robotyki znajdują zatrudnienie w laboratoriach rozwojowych, firmach działających w obszarze IT i firmach wdrożeniowych.

Informatyka

Ten kierunek studiów jest popularny od wielu lat i wydaje się, że z każdym rokiem jego siła oddziaływania na rynek pracy rośnie. Kierunek ten łączy w sobie wiedzę o technicznym wymiarze pracy komputera z umiejętnościami przetwarzania danych, pisania programów i systemów. Obecnie w każdej firmie zatrudniony jest informatyk.

Biotechnologia

Biotechnologia to całkiem młoda dyscyplina naukowa. Zdążyła stać się jednak popularna wśród kandydatów na uczelnie. Osoby po tych studiach odnajdą się w branży spożywczej, która również prężnie rozwija się.

Budownictwo

Ten kierunek zamyka naszą listę TOP 10. Osoby z uprawnieniami budowlanymi zawsze były potrzebne i zawsze będą potrzebne. Nic zatem dziwnego, że kierunek ten na każdej uczelni jest tak mocno oblegany.

 

Petrys

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *