Jak porównać oferty kurierów?

Chcąc nadać przesyłkę raz na czas, albo uruchamiając sklep internetowy, hasło ‘tani kurier’ nabiera istotnego znaczenia. Wybór najlepszej spośród wielu ofert firm kurierskich jest dość skomplikowany i czasochłonny. Ilość firm kurierskich stale rośnie, a ich oferty zawierają wiele różnych parametrów. Z pomocą przychodzą serwisy porównujące dane i pomagające wybrać najlepszą, czyli tzw. porównywarki kurierów. Jednak i tutaj poziom zaawansowania serwisu i aktualność danych bywają różne.

Jak porównywać oferty firm przewozowych?

Najważniejszym kryterium jest cena wysyłki. Ale dobry kurier to nie tylko tani kurier. Zaraz potem pojawiają się równie ważne opcje, takie jak:

  • termin dostarczenia
  • bezpieczeństwo przesyłki
  • dostępność usługi na terenach oddalonych od dużych miast
  • dodatkowe opcje wysyłki
  • posiadana infrastruktura logistyczno-magazynowo-transportowa.

Zaczynając od końca, można powiedzieć, że właśnie od posiadanej infrastruktury zależy jakość i konkurencyjność oferty. Odpowiednia ilość punktów przeładunkowych, duże i bezpieczne magazyny, odpowiednia flota samochodowa i profesjonalna załoga, to punkt wyjścia do skonstruowania dobrej oferty kurierskiej. Dalej pojawiają się – odpowiednie oprogramowanie, automatyzacja procesów w magazynach i udostępnienie dodatkowych opcji dla klientów. Pośród tych dodatkowych opcji można wymienić na przykład:

  • przewożenie różnych gabarytowo przesyłek oraz paczek z nietypową lub niebezpieczną zawartością;
  • opcje doręczania na określony termin: dowóz na drugi dzień roboczy lub w ramach jednego miasta nawet w tym samym dniu – czyli ekspres, dostarczanie w weekendy lub w godzinach wieczornych albo porannych, a także bezproblemowa możliwość ustalenia daty odbioru w serwisie firmy przewozowej lub telefonicznie;
  • możliwość odbioru lub nadania przesyłki w wielu różnych punktach zlokalizowanych w pobliżu miejsca zamieszkania, czyli rozbudowana siatka punktów odbioru i nadania;
  • opcje pobierania pieniędzy lub dokumentów od odbiorcy oraz zwrotnego przesyłania ich do nadawcy, udostepnienie terminali do opłacania przesyłek za pobraniem
  • możliwość śledzenia przesyłki oraz zmian terminu lub miejsca doręczenia bezpośrednio w serwisie.

Jak kalkulowane są opłaty za przesyłkę?

Skalkulowanie tak wielu opcji w jedną atrakcyjną opłatę jest nie lada wyzwaniem. I firmy kurierskie różnie sobie z tym radzą. Do niedawna powszechne było obliczanie opłaty za wysyłkę w odniesieniu do tzw. kilometrówki, czyli odległości pomiędzy nadawcą i odbiorcą. Opłaty takie potrafiły różnić się nawet o 100%. Taka forma rozliczeń budziła dużą niechęć u nadawców, którzy nie zawsze od razu znali adres obioru, a musieli zawczasu ustalić opłatę za wysyłkę.

Obecnie, głównie dzięki rozwijaniu infrastruktury punktów pośrednich, firmy kurierskie podają zryczałtowane opłaty podstawowe. Ich wysokość zależna jest przeważnie od gabarytów i wagi paczki. Dopiero do tych kwot doliczane są dodatkowe opłaty za wybierane ponadstandardowe opcje. Dzięki takiemu przewidywalnemu systemowi łatwiej jest obliczyć ostateczną opłatę lub przewidzieć koszty wysyłek w przypadku sklepu wysyłkowego sprzedającego określone produkty.

Czy tani kurier zawsze jest dobrym kurierem?

Na to pytanie trudno odpowiadać, nie znając wszystkich danych, a kiedy już się je posiada, jeszcze trudniej przetworzyć wszystkie – tyle ich jest. Tę czarną robotę wykonują jednak dobre porównywarki kurierów, które zestawiają potrzebne informacje i pomagają wybrać najlepszą ofertę w oparciu o potrzeby klienta.

 

Petrys

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *