Czy informatyka to oblegane studia?

Już od lat wśród najbardziej popularnych kierunków pojawia się informatyka. Studia te są coraz lepiej dostępne, ponieważ organizuje je już niemal każda uczelnia, lecz i tak kandydatów jest tak wielu, że tylko najlepsi wygrywają brawurową walkę o indeks.

Informatyka – studia dla najlepszych

Co sprawia, że dyplom ukończenia studiów informatycznych jest tak łakomym kąskiem dla przyszłych żaków? Zapewne niemałą rolę odgrywa tutaj powszechnie panujące przeświadczenie, że po tym kierunku znalezienie pracy jest tylko formalnością. I jest w nim wiele racji, ponieważ dobry informatyk nigdy nie narzeka na brak zatrudnienia. Co więcej, może on wybierać spośród najlepszych ofert pracy, a zamiast rozsyłać CV, zajmować się tylko odbieraniem telefonów od rekruterów, którzy kuszą go atrakcyjnymi zarobkami. Absolwenci, którzy ukończyli studia na kierunku informatyka uzyskują też przygotowanie wystarczające do realizowania projektów w ramach własnej działalności gospodarczej, z czego zresztą wielu z nich korzysta – niekiedy jeszcze przed uzyskaniem dyplomu. Przedsiębiorcy działający w branży informatycznej zarabiają zdecydowanie najwięcej – czasami nawet po kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie, lecz pozostali informatycy również nie mogą narzekać na wynagrodzenia, które zwykle znacznie przekraczają średnią krajową. Jeżeli więc będziesz na tyle dobry, by wygrać bój o miejsce na studiach informatycznych, to po ich ukończeniu masz dużą szansę na zdobycie stabilnej i dobrze płatnej pracy.

Informatyka – studia w nowej odsłonie

W ostatnim czasie powstały zupełnie nowe kierunki studiów związanych z dziedziną IT, które również cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony kandydatów. Jednym z nich jest bioinformatyka, która stanowi atrakcyjne połączenie wiedzy z zakresu biologii oraz procesów informatycznych. Jeżeli wybierzesz ten kierunek, to po otrzymaniu dyplomu możesz znaleźć pracę zarówno w jednostkach administracji publicznej, jak i w sektorze biznesowym – wszędzie tam, gdzie dochodzi do magazynowania oraz analizowania danych biologicznych. Bioinformatyka umożliwia także zdobycie zatrudnienia w laboratorium badawczym lub przedsiębiorstwie, którego działalność jest związana z wykorzystywaniem systemów informatycznych.

W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, liczba osób, które złożyły papiery na studia informatyczne była większa od liczby miejsc. Niesłabnące zainteresowanie przyszłych żaków pogłębianiem wiedzy w zakresie IT sprawiło jednak, że pojawiły się także zupełnie nowe kierunki tj. bioinformatyka. Mogą one stanowić dobrą alternatywę dla osób chcących zdobyć specjalistyczne wykształcenie, które jest obecnie unikalne na rynku pracy. Jeżeli więc czeka Cię walka o indeks, rozważ czy lepiej aplikować na tradycyjną informatykę, czy też któryś z jej nowszych wariantów.

 

 

Petrys

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *