Co daje system POS?

 System POS, z angielskiego point of sale, to oprogramowanie  niezbędne przy użytkowaniu terminali do płatności kartą. System wspierania sprzedaży można dostosować do potrzeb biznesu, w lokalach handlowych pozwala też na wdrożenie dodatkowych usług. Dzięki niemu nie tylko z łatwością obsłużymy terminal ale też otrzymamy dodatkowe informacje na temat sprzedaży.

Najprościej mówiąc, system POS to system zarządzania sprzedażą w sklepie czy lokalu usługowym. Branże gastronomiczna, hotelarska czy sklepów wielkopowierzchniowych doczekały się już swoich wersji dostosowanych do charakteru działalności systemów. Jednak systemy POS mają to do siebie, że są tzw. szyte na miarę. Co oznacza, że nie kupujemy kota w worku a dopasowany do zindywidualizowanych potrzeb firmy program.

Zadowolenie klienta to podstawa

Sukces biznesie zależy oczywiście od pomysłu, ale główną siłą napędową zawsze jest klient. Klient zadowolony wraca. Klient, który nie znajdzie tego czego potrzebuje zaczyna rozglądać się za konkurencją. I wtedy go tracimy. Względem płatności za transakcje coraz więcej osób zaczyna sięgać po kartę płatniczą. Oznacza to, że przy kasie oczekuje znaleźć terminal płatniczy. Aby terminal spełniał swoją funkcję, to znaczy umożliwił płatność kartą konieczne jest również odpowiednie oprogramowanie, czyli system POS. System ten umożliwia przyjęcie płatności, ale także wypłatę gotówki czy doładowanie telefonu. Dopasowany do danego biznesu system POS pozwala w prosty, bezpieczny i szybki sposób obsłużyć klienta, który tego właśnie oczekuje

Wsparcie obsługi

System POS to jednak nie tylko ukłon w stronę klienta, ale również obsługi sklepu czy lokalu, oraz samego przedsiębiorcy. System zintegrowany jest bowiem z różnymi urządzeniami wspierającymi sprzedaż, jak kasa fiskalna, drukarki zamówień, komputer, czy czytnik chipów. Dzięki temu możliwa jest pełna obsługa procesu sprzedażowego od wprowadzenia produktów, przez akceptację płatności po druk odpowiednich paragonów. Nie ma potrzeby podliczania kosztów w kalkulatorze czy na kartce. Nie ma konieczności przeliczania gotówki, a następnie wydawania reszty. Wreszcie nie ma konieczności ręcznego wypisywania paragonu. Wszystko to dzięki oprogramowaniu POS zrobi się praktycznie samo. A to oszczędność czasu zarówno dla klienta, jak i obsługi. Ponadto system pozwala na wyeliminowanie błędu ludzkiego.

Informacje dla przedsiębiorcy

System POS pomaga również przedsiębiorcy optymalizować działanie firmy, jak i odpowiednie pokierowanie załogą. W jaki sposób? System zbiera informacje na temat sprzedaży. Możemy na tej podstawie zobaczyć, który produkt sprzedaje się najlepiej, który sprzedawca przynosi największy przychód, które produkty warto magazynować, a na których jest największa strata. Na podstawie raportów z systemu POS można wprowadzić zmiany, czy korekty w funkcjonowaniu firmy dostosowując je ją do bieżących potrzeb klienta. Można również zoptymalizować pracę zespołu, poprzez motywacyjny system wynagradzania dla najlepszych pracowników czy doszkolenie tych, którzy radzą sobie gorzej. A wszystko z korzyścią dla biznesu.

 

Petrys

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *